❤️ 25%-os KEDVEZMÉNY MINDEN TERMÉKÜNKRE* BLACK FRIDAY ALKALMÁBÓL! Kuponkód: KPBF25, HAVI LIVE+ kuponkód: KPBF25+ ❤️

Tiltólistás ételek?

A várandósság során hétről hétre csak gyűlnek a kételyek arról, hogy mit szabad és mit nem szabad fogyasztanunk, miközben a kívánósság is sok édesanya életébe betör.

A tiltólisták zömét a nyers, hőkezeletlen ételek adják, ugyanis a várandósság során az immunrendszer ellenállóképessége gyengül, emiatt a különböző ételfertőzések vagy állatok útján közvetített kórokozók ellen védtelenebbekké válnak. A magzat immunvédekezése pedig még egyáltalán nem alakult ki, így ő van kitéve a legnagyobb kockázatnak.

Leginkább a liszteriózis, a szalmonella és a toxoplazmózis veszélye, ami érinthet bennünket. Míg az első kettő a nyers húsok, halak, tojás kórokozói, illetve a mostalan zöldségé, gyümölcsöké, addig a toxoplazma néven ismert parazita a macskákürülékében található, így a gazdák a legkitettebbek. Viszont a fertőző spóra leginkább a 3-4. napon lesz fertőzőképes, így, ha naponta takarítja az almot, megelőzhető a probléma, vagy a legjobb, ha nem a kismama dolga ez. Jó hír, hogy a megbetegedést nem lehet újra elkapni, és általában a macska tulajdonosok már elkapták korábban a betegséget, erről vérteszttel meg is tudunk győződni! Mivel a toxoplazma a talajban és így a nyers, vagy nem megfelelően átsült húsban is megtalálható lehet, a fertőzés megelőzhető, ha kesztyűben kertészkedik, illetve alaposan megmossa és átsüti a húst, zöldséget, gyümölcsöt.

A listeria monocytogenes nevű baktérium, amely elsősorban a nyers húsokban (tatár beefsteak), füstölt húskészítményekben (kolbász, szalámi), halakban (nyers hal, füstölt lazac, szusi), tenger gyümölcseiben, csírafélékben, szennyezett zöldségeken, gyümölcsökön és pasztörizálatlan tejtermékekben (camambert, feta, brie sajt, penészes sajt, nyers tej) fordulhat elő. Felnőtteknél, akiknél nem áll fenn alultápláltság vagy immunhiányos betegség, nem várandósok, a szervezetbe jutva csak enyhe fertőzést okoz, de várandós nők esetében komoly veszélyt rejt, mivel vetélést, koraszülést, az újszülöttnél légzési elégtelenséget vagy agyhártyagyulladást is okozhat. Nehezen felismerhető, mert hétköznapi, influenzaszerű tüneteket okoz: enyhe lázzal, esetleg izomfájdalmakkal, hasmenéssel és hányással jár. Vér- vagy széletvizsgálattal deríthető ki a fertőzés. Ha viszont bebizonyosodik, hogy liszteriózisod van, antibiotikummal kezelhető a betegség, így a tünetek megjelenésekor feltétlenül fordulj orvoshoz!

A megelőzés sarokköve a megfelelő ételkészítés és kezelése, továbbá a megfelelő élelmiszertárolás (pl. hűtő megfelelő hőmérséklete)!

  • Moss meg minden gyümölcsöt és zöldséget!
  • Különítsd el a nyers húsokat a főtt húsoktól! Húsos vágódeszkán, zöldséget, gyümölcsöt ne vagdoss!
  • A lehető leghamarabb fogyaszd el a fogyasztásra kész termékeket, és mindig olvasd el a címkét, és kövesd a minőségmegőrzési időt. A maradékot 1-2 napon belül fogyaszd el!
  • A liszterózis baktériuma mivel hidegtűrő, ezért csak a hőközlés útján tudjuk a kórokozót elpusztítani, emiatt mindent jól átsütve kell elfogyasztanod, de úgy már füstölt kolbászt is ehetsz vagy füstölt lazacot! Kerüld viszont a nyers hússal/hallal és tojással (pl: házi majonéz) készült ételeket, a konzervált halak (tonhalkonzerv, szardínia) nyugodtan fogyaszthatók!

Végül vegyük sorjában az egyéb kérdéses ételeket, italokat!

  • Édesítőszerek
    A mesterséges édesítőszerek közül a ciklamát és szacharin alapúak nem javasoltak (csak az aszpartam alapú), mivel ezek képesek átjutni a méhlepényen és nagyon lassan ürülnek. A sztívia, eritrit, maltit csak akkor kerülendők, ha a várandós, szoptatós kismama panaszt észlel magán (hasfájás, puffadás, hasmenés), egyébként ártalmatlanok vizelettel ürülnek, nem szívódnak fel.
  • Kávé
    A túlzásba vitt (napi 300 mg-nál több) koffeinbevitel feltételezetten növelheti a vetélés és a kis születési súly előfordulását. Beszámolandó a kávén túl a cola, csokoládé, fekete, vagy zöld tea koffein tartalma is.
  • Alkohol
    Testi és szellemi fejlődés visszamaradásához, magatartási zavarhoz és fejlődési rendellenesség kialakulásához vezethet (magzati alkohol-szindróma), így szigorúan ellenjavallt. Ettől eltekintve, ha egy jeles eseményen elfogyasztasz 1 dl bort vagy pezsgőt a koccintáshoz, ne kezdj el rettegni! 
  • Máj
    A májról a tévhitek leginkább méregtelenítő funkciója (így a káros anyagok felhalmozódása) miatt röppennek fel a várandósság során, viszont ettől nem kell tartanunk, amitől igen az a magas A-vitamin (retinol) tartalma, aminek nagyobb mennyiségben magzatkárosító hatása van. A WHO szerint 800 µg a biztonságos bevitel, míg 100 g máj 3300 µg-ot tartalmaz. Ebből kifolyólag jól átsütött májas étel havi 1-2 alkalommal javasolható 50-60g-os adagban.

    Itt jegyezném meg azon étrendkiegészítők, vagy bőrápolási termékek kockázatát is, amik kifejezetten magas A- vitamin (retinol,retinoid) tartalommal bírnak. Ugyanakkor az A-vitamin elő anyaga, ami a béta-karotinként ismeretes és a sárga húsú zöldség, gyümölcsökben található meg, semmilyen kockázatot nem rejtenek, ők nem túladagolhatók!
  • Hal
    A halak esetében nemcsak a liszteriózissal történő megbetegedést tartják aggályosnak, hanem a higannyal történő szennyezettséget is. Erről a kételyeket eloszlatnám, hogy nem feltétlenül minden halat kiiktatni, leginkább a nagyméretű tengeri halak esetében lehet probléma (cápa, tokhal, kardhal, makréla). A várandósság és szoptatás során még inkább fontos a halak, tengeri herkentyűk fogyasztása, ugyanis az omega-3 és jód bevitel hozzájárul a gyermek agyi, szellemi és kognitív fejlődéséhez. Jól átsütve fogyassz friss halat heti 2-3*!

Ahogy olvashattátok kellő odafigyeléssel és tudatossággal szinte bármilyen étel beilleszthető, de kérdés esetén egyeztessetek orvosotokkal vagy dietetikussal, de ne az interneten vagy a kismama csoportokban olvasottakra támaszkodjatok!

A cikk írója Balogh Adrienn dietetikus, a Tápláld jól alapítója és a Kovirami Program táplálkozás-szakértője.

Ha tetszett a cikk add tovább

MEGOSZTÁS FACEBOOKON
MEGOSZTÁS TWITTEREN
MEGOSZTÁS LINKEDINEN
MEGOSZTÁS PINTERESTEN