❤️ 25%-os KEDVEZMÉNY MINDEN TERMÉKÜNKRE* BLACK FRIDAY ALKALMÁBÓL! Kuponkód: KPBF25, HAVI LIVE+ kuponkód: KPBF25+ ❤️

Hogyan tudunk egészségesen fogyni szülés után? Mikor kezdjünk bele az életmódváltásba?

Lehet, hogy nagyon szeretnénk már rögtön a szülés után belevágni egy diétás programba és azonnal leadni a babavárás alatt felszedett kilókat, a jelenlegi ajánlások szerint azonban érdemes megvárni a baba születése utáni első 12 hetet míg megfelelően regenerálódik a testünk a szülés utáni állapotból és sikerül kialakítanunk egy napi rutint. Ma már megdőlt az a nézet, mely szerint szoptatás alatt nem szabad egészséges ütemű testsúlycsökkentésbe belekezdeni. A fokozatos, egészséges ütemű fogyás nem veszélyezteti a baba megfelelő fejlődését még akkor se, ha jelenleg még szoptatunk. Azonban mindenképp tartózkodjunk az éhezéstől és a nagyon megterhelő szélsőséges diétáktól. A terhesség alatti kilók leadásában elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás és a mozgás finom összehangolása. 

  1. Próbáljunk meg realisztikus célokat kitűzni és lépésről lépésre haladni

Előfordulhat, hogy a terhesség előtti súlyunkra való visszatérés nem is feltétlenül reális cél első lépésként.  Az egészséges ütemű fogyás heti fél-egy kg mínuszt jelent. Ez havi szinten legfeljebb 2-4 kg. Ennél nagyobb ütemű hirtelen testsúlycsökkenés túlságosan megterhelő lehet a szervezet számára, előfordulhatnak tápanyaghiányos állapotok, ami a szoptatással nem összeegyeztethető. Sokszor a fogyás csak időszakos, a hirtelen leadott kilók gyorsan visszakúszhatnak.

  1. Iktassuk ki az étrendünkből az ultra feldolgozott élelmiszereket, a csomagolt és gyorsételeket

Egy 2017-es tanulmány szerint, amelyben több mint 1000 terhességi cukorbetegségben szenvedő nő vett részt, átlagosan több mint 5 kg súlytöbblet alakult ki azoknál a vizsgált alanyoknál akik hetente legalább két alkalommal gyorséttermi ételeket fogyasztottak ellenben azokkal akik nem étkeztek gyorsétteremben.

A feldolgozott élelmiszerek/ételek közé soroljuk:

  • A gyorséttermi ételeket
  • Előre csomagolt süteményeket, reggelizőpelyhek egy részét, csokikat, kekszeket, cukrozott gyümölcsjoghurtokat
  • Chipseket és zacskós pattogatott kukoricát
  • Cukros üdítőitalokat
  • Készételeket

Számos kutatás összefüggést talált az alacsony rost és fehérje tartalmú, magas zsír és hozzáadott cukortartalmú feldolgozott ételek fogyasztása, az elhízás, és az inzulinrezisztencia, cukorbetegség kialakulása között is.

  1. Fogyasszunk magas rosttartalmú élelmiszereket 

A magas rosttartalmú élelmiszerek segíthetnek a fogyásban. Egyszerűen megfogalmazva az élelmi rostok a növényi szervezetnek azon részei, melyek a szervezetünk számára emészthetetlenek. Az élelmi rostok lassítják a gyomor ürülését, így elősegítve a teltségérzet kialakulását és fenntartását, aminek köszönhetően kevesebb kalóriát viszünk be, így még a súlyunk is csökkenhet! A rostban gazdag étrend segít megelőzni a székrekedést, segít megóvni a szív- és érrendszer egészségét, táplálja és diverzzé teszi az emésztőrendszerben található baktériumflórát. A rostbevitelt növelni tudod színes és vitamindús zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával, hüvelyes zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásával.

  1. Fogyasszunk sovány húsféléket, halakat, alacsony zsírtartalmú tejet és tejtermékeket

Naponta fél liter sovány tejet vagy ezzel egyenértékű kefirt, joghurtot, sovány sajtot, tehéntúrót ajánlott elfogyasztani. A megnövekedett fehérjeszükséglet miatt a soványabb hús, hal és húskészítmények is naponta több alkalommal szerepeljenek az étrendben. A megfelelő fehérjebevitel nagyon fontos az étvágy kordában tartásához is. A fehérjefogyasztás csökkentheti az éhségérzetet, ami automatikusan alacsonyabb kalóriabevitelhez is vezethet.

Összességében

A súlygyarapodás a terhesség normális velejárója. Az ideális testsúly fokozatos, egészséges ütemű visszanyerése a szülés után bizonyítottan csökkentheti a későbbi egészségügyi problémák, úgy mint az elhízás, cukorbetegség , szív- és érrendszeri betegségek későbbi megjelenését. 

Források

https://www.whattoexpect.com/first-year/losing-baby-weight
https://www.babycenter.com/baby/postpartum-health/diet-for-healthy-post-baby-weight-loss_3566
https://nwpfnutrition.com/nutrition-for-postpartum-recovery
/https://www.medicalnewstoday.com/articles/326548

A cikk írói: Tihanyi Andrea és Herbay-Varga Anita, a Mydietetics dietetikusai (https://mydietetics.hu/)

Ha tetszett a cikk add tovább

MEGOSZTÁS FACEBOOKON
MEGOSZTÁS TWITTEREN
MEGOSZTÁS LINKEDINEN
MEGOSZTÁS PINTERESTEN