A kisbabánk reakcióiból és fejlődéséből következtethetünk arra, hogy jól és megfelelő mennyiséget táplálkozik. Mik lehetnek ezek a jelek, reakciók?
- A baba naponta 8-16 alkalommal, napközben 2-3 óránként, éjjel 3-4 óránként szopik, nyugodtnak tűnik a táplálkozás során és amikor megfelelő mennyiséget ivott magától abbahagyja, etetést követően elégedettnek látszik.
- A szoptatás után a melleidet puhábbnak érzed.
- Az első 48 órában a babának valószínűleg csak 2-3 nedves pelenkája lesz. Viszont az 5. naptól kezdve a pelenkák száma is jelzi, hogy elegendő a tej mennyisége. Naponta 6-8 nedves pelenka és legalább napi egy széklet (kezdetben fekete kátrányszerű, majd folyós-lány sárga színű, szagtalan) várható optimálisan.
- Ha a kisbaba jól táplálkozik, akkor az első 2 hét után folyamatosan hízni fog, miután visszanyerte születéskori tömegét.
Milyen tényezők vannak, amik a tejelválasztást csökkentik és mit tehetünk ellene?
Számtalan tényező befolyásolhatja ezt az érzékeny rendszert, összegyűjtöttük a legjellemzőbbeket és a lehetséges megoldásaikat:
- A baba 24 órán belül kevesebbszer táplálkozik, mint 8-16 alkalom, vagy nagyon gyengén szopik. Ilyenkor a mell nem ürül olyan jól, így csökken a tejelválasztás.
- Győződj meg róla, hogy a baba megfelelő helyzetben és jól tapad-e a mellre.
- Hagyd, hogy a babád akkor táplálkozzon, amikor akar, annyi ideig, ameddig szüksége van rá. Ilyenkor olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek tejtermelésre késztetik az emlőket és kiváltja az “elengedési” reflex. Minél többet szoptatsz, annál több tejet termelsz. Finoman masszírozhatod a melledet a táplálás előtt és közben.
- A táplálások után legalább 20 percig biztosíts bőrkontaktot a babával, ez a fajta kötődés bizonyítottan növeli a tejelválasztást.
- Minden etetésnél mindkét mellből kb. 15 percig tápláld a kisbabádat, szintén stimuláló hatással bír és fokozza az anyatej zsírtartalmát.
- Ha a baba kihagyott egy etetést, vagy hagyott tejet, az etetések közötti jó minőségű dupla elektromos mellszívó használata szintén segíthet a tejtermelés növelésében. A mellek felmelegítése segíthet abban, hogy kényelmesebb legyen és könnyebb legyen a mellszívó használata.
- Szoptatás után tápszeres vagy vizes cumisüveg kínálása.
A csecsemőtápszer sokkal jobban telíti a babát, ezért ritkábban lesz éhes, a ritkább etetések kevesebb anyatejet jelentenek. Ha szükséges akkor az első tápszer adásával érdemes megvárni, hogy jól beinduljon a tejelválasztás. Ha a baba hozzászokik a cumihoz, mielőtt a szoptatás folyamata magabiztossá válna, előfordulhat, hogy ez akadályozza majd a megfelelő tapadás megtanulásában, illetve a két etetés közti cumiztatás csökkentheti az étvágyát.
- A negatív érzelmi tényezők, szorongás, stressz gátolják a tejelválasztási reflexet.
Teremts privát és nyugodt környezetet a szoptatáshoz, tapasztald ki melyik stresszoldó technika válik be nálad leginkább. Kimerültség – a legjobb tanács, hogy pihenj vagy aludj, amikor a babád is alszik.
- Egészségügyi problémák, például magas vérnyomás, cukorbetegség, PCOS, vitaminhiány, gyógyszerek ( pl. pszeudoefedrin, fogamzásgátló) csökkenthetik a tejelválasztást. – Várandósság előtt, illetve alatt érdemes az egészségügyi tényezőket, amennyire lehet optimalizálni és a megfelelő kezelését beállítani és orvosi felügyelet alatt csak a legszükségesebb gyógyszereket szedni. A progeszteron tartalmú fogamzásgátló korai (6 hétnél korábbi) visszavezetése is okozhatja a problémát, érdemes a fogamzásgátlás elkezdése előtt konzultálni az orvosoddal.
- Dohányzás és alkohol. A dohányzás és a mérsékelt vagy nagy mennyiségű alkoholfogyasztás csökkentheti a tejtermelést. A legjobb lenne a baba érdekében leszokni a káros szenvedélyekről, vagy amennyire csak lehet mérsékelni. Lehetőleg kerüljük a kisbabával egy légtérben történő dohányzást.
- Korábbi mellműtét, a mirigyszövetek sérülése (mellkisebbítő-, nagyobbító műtétek, cisztaeltávolítás vagy masztektómia miatt) akadályozhatja a szoptatást. Ezek a beavatkozások és a mellbimbó piercingek károsíthatják az idegeket, amelyek az emlő tejtermeléséhez kapcsolódnak.
- Újabb terhesség
- Nem megfelelő méretű melltartó hordása
- Kevés- vagy túlzott folyadékbevitel – átlagosan kb. 1 literrel több folyadékra van szükség az anyatej előállításához a normál szükségletünknél. A halványsárga színű vizelet egy jó indikátora annak, hogy megfelelően hidratáltak vagyunk.
- Laktációt elősegítő italok, élelmiszerek – A laktációs készítményekről még nem állnak rendelkezésre egyértelmű kutatások, de összetevőiket összefüggésbe lehet hozni a tejelválasztás fokozásával. Érdekességképpen, de a teljesség igénye nélkül felsorolunk párat: teljes zab, búzacsíra, sörélesztő, maláta (alkoholmentes Karamalz sörkészítmény), lenmagliszt. Néhány fűszernövény vagy gyógynövény is jótékony hatású lehet: fokhagyma, gyömbér, édeskömény (szélhajtó hatása miatt csökkenti a puffadást is), görögszéna, lucerna, spirulina, stb. Fontos, hogy mielőtt étrendkiegészítőt szednél vagy gyógynövénykúrát tartanál, előtte egyeztess a kezelőorvosoddal az esetleges mellékhatások elkerülése végett.
A Mayo Klinika szakemberei szerint a legtöbb anya, több mint egyharmada több tejet termel, mint amennyire a babájának szüksége van. A kisbabád nyugtalansága, táplálás visszautasítása sok mindenre visszavezethető pl. fogzás, fáradtság, puffadás-hasfájás, stb. Minden csecsemő igénye más és más, a fejlődése során eltérő lehet, hogy mennyi időt és milyen gyakran szeretne szopni, kísérd figyelemmel a jelzéseit és addig etess, amíg meg nem áll. Amennyiben mégis aggódsz, a babád nem úgy fejlődik, a véletlen korai elválasztás előtt egyeztess az orvosoddal vagy a laktációs szaktanácsadóval. Szükség esetén a tápszeres pótlás is szóba jöhet, ebben ők a leginkább kompetens szakemberek.
Források:
- https://www.uhhospitals.org/services/obgyn-womens-health/patient-resources/pregnancy-resources/Breastfeeding-Guide/breastfeeding-tips-to-increase-your-milk-supply
- https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-increase-breast-milk#how-to
- https://www.nhs.uk/start4life/baby/feeding-your-baby/breastfeeding/breastfeeding-challenges/milk-supply/
A cikk írói: Tihanyi Andrea és Herbay-Varga Anita, a Mydietetics dietetikusai (https://mydietetics.hu/)